430
MART-NİSAN 2023
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

YAYINLARKÜNYE

MİMARLIK'tan

 

6 Şubat’tan beri yaşananlar, depremlerin afetlere dönüşmesine neden olan aksak kararlar silsilesini gözler önüne serdi. Ülkenin son 20 yılda maruz kaldığı çıkar odaklı siyasetin ve yapılaşmanın sonuçları, toplumsal kriz anında kendini ele vermiş oldu. Gerektiğince denetlenmeden, bilimsel yeterlilikten uzak yöntemlerle gerçekleştirilen işler bütünü, depremde yıkılan binaların katmanlarına dönüştü. Siyasilerin deprem sonrasındaki “yaraları sarma” hamlesi ise inşaat sektörünün yeniden canlandırılması üzerinden kurulmaya çalışılıyor. Deprem ekonomisi tartışmalarında bir fırsat alanı olarak da görülen inşaat sektörü yine aceleci ve plansız bir biçimde taahhüt edilerek gündeme geliyor. Peki, depremlerin ardından adil ve güvenli bir gelecek nasıl inşa edilecek? Bu noktada, tam da önümüzde duran Cumhurbaşkanlığı seçimleri kritik önem taşıyor. Bu sayının MİMARLIK Gündem’inde Mustafa Sönmez, acı bedeller ödeyerek ne yapmaması gerektiğinin yeterli dersini biriktirmiş durumda olan halkın ana gündeminin “şimdi artık neyi doğru yapmak gerektiği” olmasına dikkat çekiyor.

Bu sayıda yer verdiğimiz dosyada ise afetler ve krizler sonrası kapsayıcı bir düzenin nasıl oluşturulabileceği masaya yatırılıyor. Yaşadığımız felaketin boyutları oldukça büyük, bu nedenle tartışma zemininin ise depremle yüzleşebilen, rasyonel çözümler üzerinden oluşması önem taşıyor. Gerek afetlerin boyutları gerekse ortaya çıkan yaşamsal ihtiyaçların büyüklüğü ise bu konuda seri ve güvenilir adımların atılmasını şart koşuyor.

Yeni yılla birlikte başlattığımız “Cumhuriyetin İkinci Yüzyılına Doğru” başlığında ise bu sayıda Türkiye’nin kentleşme ve planlama pratiğinde “birikenler” odağa alınıyor. Cumhuriyetin yeni yüzyılına "kurucu bir onarım için hasar tespiti" yaparak girmenin ve “yaşamın her alanında hegemonya kuran, oligarşi yaratan sistemleri bertaraf edebilecek bir zihniyeti ve iradeyi toplumda yerleştirme”nin üzerinde durulurken tartışmalar elbette seçim gündemiyle de örtüşüyor. Deprem yıkımı ile seçim umudu arasında uzun soluklu bir dayanışma ve iyileşme sürecine ihtiyacımız var.

Melis Özge Gayretli

Bu icerik 764 defa görüntülenmiştir.