356
KASIM-ARALIK 2010
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

  • İstanbul
    Murat Belge, Prof. Dr., Bilgi Üniversitesi

  • İstanbul Dekorlaşıyor
    Çiğdem Şahin, Fener-Balat-Ayvansaray Mülk Sahiplerinin ve Kiracıların Haklarını Koruma Derneği (FEBAYDER) Genel Sekreteri, İstanbul S.O.S Oluşumu Kurucu Üyesi

YAYINLARKÜNYE

MİMARLIK'tan

N. Müge Cengizkan

‘Çılgın’İstanbul.

Rem Koolhaas Çılgın New York (Delirious New York) kitabında, metropol yaşam tarzının ve onun eş zamanlı olarak ürettiği kendine has mimarlığın kolektif bir deney olarak algılandığı Manhattan’ı, Manhattanism denilen, formüle edilemez, birbirinden kopuk parçalardan oluşan bir teorinin ürünü olarak yorumlar. Tamamen insan eliyle üretilmiş ve geliştirilmiş bu fantastik ve bir o kadar da iddialı projeler bütününün hayata geçme koşulunun, hiçbir zaman net olmayan ve açıkça ortaya konulamaz olma durumuyla bağlantılı olduğundan bahseder.

Dosya üzerinde çalıştığımız günlerde Başbakan bir gazeteciye ‘çılgın projeler’i olduğundan sözetti. O kadar ‘çılgın’ projelerdi ki, bunu açıklamanın ‘prestij’ini kimse Başbakan’dan kapmaya cesaret edemedi. Bugün İstanbul için gündeme getirilen projelerin bazıları o kadar akla hayale sığmaz ki (ya da akla zarar mı demeli?), bu ‘çılgın’lığın düşüncesi bile kentle ilgili insanları ürküttü.

Bu sayı elinize geçtiğinde belki bu proje(ler) açıklanmış olacak, fakat bu durumu değiştirmeyecektir. Çünkü konunun ürkütücü boyutu, böyle bir konunun -artık teamül haline geldi- kentin aktörlerine ve daha önemlisi kentle ilgili bilim insanları görüşüne açılmadan hayata geçirilecek olması. Geçirilecek diyoruz, çünkü İstanbul 2010 AKB bütçesi gibi büyük bütçelerin ne hızla ve nerelere aktarıldığını deneyimleyerek öğrendik.

İstanbul yazılarımız zihin açıcı, ezberbozucu... Yazarlarımız sadece mimarlık dünyasından değil, ama hepsi yakından tanıdığınız değerli isimler: Haydar Karabey (dosya editörü olarak teşekkür borçluyuz), Serhan Ada, Behiç Ak, Nur Akın, Ayda Arel, Nezih Başgelen, Murat Belge, Aydın Boysan, Erbatur Çavuşoğlu, Sema Erder, Haydar Ergülen, Sümer Gürel, Doğan Hasol, Beral Madra, Faruk Pekin, Simla Sunay, Çiğdem Şahin, İlhan Tekeli, Bülend Tuna, Asuman Türkün, Murat Cemal Yalçıntan. Ayrıca, fotoğraflar için Cemal Emden’e teşekkür ederiz.

‘Keyifle okuyun’ diyemeyeceğiz; fakat döne dolaşa elinize alıp didikleyerek okumanız dileğiyle.

Bu icerik 4359 defa görüntülenmiştir.