356
KASIM-ARALIK 2010
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

  • İstanbul
    Murat Belge, Prof. Dr., Bilgi Üniversitesi

  • İstanbul Dekorlaşıyor
    Çiğdem Şahin, Fener-Balat-Ayvansaray Mülk Sahiplerinin ve Kiracıların Haklarını Koruma Derneği (FEBAYDER) Genel Sekreteri, İstanbul S.O.S Oluşumu Kurucu Üyesi

YAYINLARKÜNYE
DOSYA: KÜRESELLEŞEN İSTANBUL

Küreselleşen İstanbul

Editör: Haydar Karabey

“[...] Bizi hazırlıksız yakalayıp İstanbul’un ne olduğunu sorana, kafamızdaki keşmekeşi dindirmek için şöyle bir elimizi şakağımıza dayamadan cevap veremeyiz. İstanbul Babil’dir, bir âlemdir, kâinatın yaratılmadan önceki karışıklığıdır. Güzel midir? Harikuladedir! Çirkin midir? Berbattır. Hoşunuza gider mi? Sarhoş eder. Orada yaşar mıydınız? Kimbilir! Bir yıldızda yaşayıp yaşayamayacağını kim söyleyebilir? Eve, heyecan ve aklını başına toplamış, mest olmuş, tiksinmiş, şaşırmış, sersemlemiş bir halde, gitgide büyük bir halsizliğe, bezdirici bir can sıkıntısına dönüşen ve beyin tıkanması başlangıcına benzeyen bir zihin karışıklığıyla dönülür. Çok hızlı yaşamış ve kendini yaşlanmış hissederek…” Edmondo de Amicis 2010, İstanbul, (çev.) Filiz Özdem, Yapı Kredi Yayınları, İstanbul

140 yıl önce Edmondo de Amicis böyle tanımlamaya çalışmış İstanbul’u.

Hâlâ sorguluyoruz, anlamaya çalışıyoruz. Biz anlamaya çalıştıkça, bu ele avuca sığmaz şehir sanki daha bir karmaşıklaşıyor, zorlaşıyor, bizlerden uzaklaşıyor.

Resmin bütününü artık görmek, algılamak, açıklamak olanaksız gibi.

Yılmadan bir kez daha deniyoruz.

Bu kez İstanbul’un daha farklı, çeşitlenmiş ve çağdaş perspektifler ile irdelenmesini hedefliyoruz.

Mimarlık dergisi bu sayısının dosya konusunu, İstanbul’un Avrupa Kültür Başkenti olarak geçirdiği 2010 yılını, UNESCO’nun Tarihî Miras Listesi’nden düşürülme tehdidi ile bitirmesini ve artık bu şehrin (davalık olsa da) bir Çevre Düzeni Planı’na sahip olmasını gözönüne alarak “Küreselleşme Sürecinde İstanbul” konusuna ayırdı.

Tüm yönleriyle kapsamanın olanaksızlığını bildiğimiz bu temayı, kimi bilimsel yaklaşımlar yanı sıra kültür ve sanat insanlarımızın görüşlerini de alarak kuşatmaya çalıştık.

“Küresel Isınmanın” hepimizi kavurduğu günlerde, çağrımıza yanıt verip “Küresel İstanbul” ve geleceği konusunda bizleri aydınlatan tüm yazarlarımıza teşekkür ederim.

Bu icerik 4096 defa görüntülenmiştir.