356
KASIM-ARALIK 2010
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

  • İstanbul
    Murat Belge, Prof. Dr., Bilgi Üniversitesi

  • İstanbul Dekorlaşıyor
    Çiğdem Şahin, Fener-Balat-Ayvansaray Mülk Sahiplerinin ve Kiracıların Haklarını Koruma Derneği (FEBAYDER) Genel Sekreteri, İstanbul S.O.S Oluşumu Kurucu Üyesi

YAYINLARKÜNYE
MİMARLIK DÜNYASINDAN

IFEA Kuruluşunun 80. Yılında Doktora Tezlerini Ödüllendiriyor

Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü (IFEA), Fransa ve Türkiye’deki kurumlar ve araştırmacılar arası bilimsel ağları geliştirmeyi görev edinen, arkeoloji ve sosyal bilimler alanında en eski ve köklü kurumlardan biri. Enstitünün yetiştirdiği türkologlar arasında Stephane Yerasimos, François Georgeon, Paul Dumont, Pierre Chuvin, Faruk Bilici ve Nicolas Vatin gibi isimler bulunuyor. IFEA bu yıl bir ilke imza atıyor ve artık sadece Fransız araştırmacılara değil Türk öğrencilere de imkânlar sunuyor. Daha önce Türk öğrencilere kısa süreli burslar ve staj imkânları sağlayan kurum, artık her sene arkeoloji ve sosyal bilimler alanında Türk üniversitelerinde yapılan iki doktora tezini “En İyi Tez” ödülüyle taçlandırıp, sözkonusu çalışmaları yayımlayacağını duyurdu.

Kentleşme ve kültürel miras alanında İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projeleri kapsamında, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün yürüttüğü “İstanbul Kültür Mirası ve Kültür Ekonomisi Projesi”nin dört partnerinden biri olan IFEA, Yapı Endüstri Merkezi ile birlikte şehircilik alanında yeni ve büyük bir proje geliştiriyor. Paris siyasi gündeminin merkezine oturmuş olan “Grand Paris (Büyük Paris)” in kentsel ve mimari projelerinin tartışmasını İstanbul’a taşıyor. Bu projelerin kentsel dönüşüm alanında İstanbul’a emsal oluşturabilmesi için Jean Nouvel, Christian de Portzamparc, Antoine Grumbach gibi ünlü mimarları da İstanbul’a davet ediyor.


Bilgi için: www.ifea-istanbul.net

Bu icerik 1568 defa görüntülenmiştir.