356
KASIM-ARALIK 2010
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

  • İstanbul
    Murat Belge, Prof. Dr., Bilgi Üniversitesi

  • İstanbul Dekorlaşıyor
    Çiğdem Şahin, Fener-Balat-Ayvansaray Mülk Sahiplerinin ve Kiracıların Haklarını Koruma Derneği (FEBAYDER) Genel Sekreteri, İstanbul S.O.S Oluşumu Kurucu Üyesi

YAYINLARKÜNYE
MİMARLIK DÜNYASINDAN

Orta Doğu Mimarlık Ödülleri’nden Tabanlıoğlu Mimarlık Ödül

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Orta Doğu Mimarlık Ödülleri (Middle East Architect Awards) sahiplerini buldu. “En İyi Mimar”, “En İyi Mimarlık Ofisi”, “En İyi Genç Mimar” ve “En İyi Mühendis” dallarında verilen ödüllerden en önemlisi olan ve ödüle ismini veren “Yılın Mimarı” Ödülü bu yıl Melkan Gürsel ve Murat Tabanlıoğlu’na verildi. Ayrıca Tabanlıoğlu Mimarlık, 2010’un en iyi iki mimarlık ofisinden biri olarak ilân edildi.

“En İyi Kurumsal ve Kültürel Proje” dalında Tabanlıoğlu Mimarlık'ın Libya’da gerçekleştirdiği Tripoli Kongre Merkezi ödül aldı. Bu yapı kendi kategorisi dışında, yarışmaya 13 farklı dalda aday gösterilen 133 proje arasında, tüm kategorilerde Orta Doğu’da gerçekleşen en iyi iki yapıdan biri olarak yılın “En Övgüye Değer Yapı”sı ilan edildi. Son zamanlarda yatırımlarıyla dikkati çeken Libya'da, Kongre Merkezi 3 bin kişilik kapasitesiyle kentin en çağdaş yapısı olarak, sosyal ve mimari anlamda öncü bir nitelik taşıyor.

Orta Doğu’da tasarım yapan mimarların ve bölgede son dönemde gerçekleşen binaların değerlendirildiği ödül programının töreni 28 Eylül gecesi Dubai Park Hyatt Otel’de gerçekleşti. Toplam 4 ödülü alan Melkan Tabanlıoğlu, Ortadoğu’da gerçekleşen yatırımlarda yaratıcı katkılarıyla etkin bir güç olmaya başlayan Türkiyeli mimarları temsilen, ödüllerini aldı. Tabanlıoğlu ödülü alırken "Libya'da bir ilk olarak gerçekleştirdikleri bu projenin orada hareketlenen yeni mimarlık dalgasının öncülerinden olacağını, ağaçlarla çevrili coğrafi dokusundan, renklere, bölgenin iklimine ve kültürüne kadar yapının her anlamda bulunduğu çevre ile uyumlu olmasının önemini" vurguladı. Ödül Jürisi projeyi "Farklı kültürlerin buluşmalarına mekân olacak Tripoli Kongre Merkezi bulunduğu coğrafyanın ve kültürün ruhunu yansıtan güçlü ve aynı zamanda mütevazi bir yapı" olarak değerlendirdi.

Bu icerik 1369 defa görüntülenmiştir.