422
KASIM-ARALIK 2021
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

YAYINLARKÜNYE
YARIŞMALAR

Bursa Kent Mobilyaları Tasarım Yarışması

 

Bursa Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanlığı Kentsel Tasarım Şube Müdürlüğü tarafından kentin özgün kimliği ve gelişme dinamikleri bağlamında kentsel tasarım ilkeleri gözetilerek endüstriyel tasarım ölçeğinde kullanıcı ihtiyaçlarını dikkate alan bütünsel çözümlerin; mevcut dokuya adapte edilebilen, işlevsel, teknolojik detaylarla güçlendirilmiş, çevre dostu kent mobilyalarının; montaj, bakım ve onarım konularında optimum maliyetleri dikkate alan, kullanışlı, güvenli ve verimli tasarım çözümleri içeren, uygulanabilir ürünlerin tasarlanması amacıyla açılan tasarım yarışması sonuçlandı. Ulusal, serbest ve tek aşamalı olarak açılan yarışmada 46 proje değerlendirmeye alındı; 3 ödül, 3 mansiyon ve 2 satınalma verildi.

DANIŞMAN JÜRİ ÜYELERİ

Kübra Güzelsesli (BBB Kentsel Tasarım Şube Md.), Yükseler Göktaş (BBB Kent Estetiği Şube Md.), Merve Ekmekçi (Mimar), Doğan Yavaş (Sanat Tarihçisi), Necla Yörüklü (Peyzaj Mimarı), Kenan Erdinç (Endüstriyel Tasarımcı), Veysel Kapçak (Mob. ve Dek. Uzmanı)

ASLİ JÜRİ ÜYELERİ

Jüri Başkanı

Tülin Vural Arslan (Mimar)

Gül Sayan Atanur (Peyzaj Mimarı), Onur Mengi (Şehir Plancısı), Haluk Seyrek (Endüstriyel Tasarımcı), Sertaç Ersayın (Endüstriyel Tasarımcı), İsa Eren Akbıyık (Peyzaj Mimarı), Emel Baş (Endüstriyel Tasarımcı)

YEDEK JÜRİ ÜYESİ

Deniz Özkut (Mimar)

RAPORTÖRLER

İlkay Aslan (Mimar), Nergis Yıldırım (Kentsel Tasarımcı - Peyzaj Mimarı)

1. ÖDÜL

YUNUS EMRE ALAÇ mimar, SEFA ÇELİK mimar

Yardımcılar: Mehmet Köhserli, Nagehan Vanlıoğlu, Enes Demir

PROJE RAPORUNDAN

Kentsel dokusu içerisinde barındırdığı geçmiş medeniyetlerin kalıntılarıyla derin bir tarihe sahip Bursa’da çok katmanlı bir yapı ile oluşan mekânlar kendine has birçok “genius loci” oluşturur. Bunların en belirgini kentin merkezî çehresini tanımlayan erken dönem Osmanlı Mimarisi ve şehirciliğinin yarattığı mekân olgusudur. […] Tasarım temel ilkeleri buradan yola çıkarak modüler bir yaklaşım içerisinde, her dönemde gelişime ve çeşitliliğe izin verecek şekilde belirlenmiştir. Oturma birimleri; göçmen bir toplumun yerleşik hayata geçtiğinde bile evinin bir unsuru olan, mekânı tek başına tanımlayabilen “sedir”den ilham alınarak tasarlanmıştır. Sedir, insanları birbirine yönlendirerek toplanmaya, konuşmaya ve bağ kurmaya olanak sağlar. “Diyalog” serisi oturma elemanların üst kısım inceliği, mindere atıf yaparken kullanıcının rahatını ve ergonomisini gözetir, ahşabın canlılığı ile betonun soğukluğunu birleştirerek konforlu bir alan yaratır. […] Tasarlanan sistem şehri ve şehrin mekânlarını yeniden tanımlayarak kentle diyalog kurar. Şehrin ve kentlinin döngüsel iletişiminden ilham alır. Kentin hafızasına kentlinin belleğinden seslenir. Kentli, ahşabın sıcaklığını, betonun gücünü hissederken suyun ve kentin sesini duyar; farklı senaryolarıyla kenti izler, anlamlandırır, mekânlaştırır. Proje bir bütün olarak Bursa’nın zengin ruhuyla diyalog kurar, Bursa’yı deneyimler.

JÜRİ RAPORUNDAN

Tasarımın önerdiği mekânsal ve sosyal diyalog kurgusu; kentteki katılımı, erişilebilirliği, sosyal sürdürülebilirliği ve dayanışmayı artırıcı nitelikte bulunmuştur. Bunun yanında, sunduğu yenilikçi yaklaşımlar, modüler olarak çeşitlilik potansiyeli, farklı ölçeklerde uygulanabilirliği, kolay üretilebilir olması değerlendirmede öne çıkan başarı unsurlarıdır.

2. ÖDÜL

YAPRAK DENİZ YURT endüstriyel tasarımcı, ELİF KADAYIF endüstriyel tasarımcı

3. ÖDÜL

MUSTAFA FIRAT ANT endüstriyel tasarımcı

1. MANSİYON

BAŞAK BAKKALOĞLU mimar, CEMAL ÇOBANOĞLU iç mimar

Yardımcılar: Doğukan Bayrak, Reşad Çoban, Mehmet Engin Dal

2. MANSİYON

ÇAĞRI DEMİRBAŞ endüstriyel tasarımcı

3. MANSİYON

MEHRA GEYLAN kentsel tasarımcı - peyzaj mimarı, TERLAN PELİN ERTÜRK kentsel tasarımcı - peyzaj mimarı, SERENAY GÜRELLİ peyzaj mimarı, GÜRKAN GÜNEY kentsel tasarımcı - peyzaj mimarı

SATINALMA

MUSTAFA EMRE OLUR endüstriyel tasarımcı

SATINALMA

İBRAHİM ÖZVARİŞ mimar - şehir plancısı

 

Bu icerik 1381 defa görüntülenmiştir.