351
OCAK-ŞUBAT 2010
 
MİMARLIK'TAN

MİMARLIK DÜNYASINDAN

  • Kargı Köyü
    Mehmet Emin Yılmaz, Y. Mimar, Restorasyon Uzmanı

YAYINLARKÜNYE

MİMARLIK'TAN

N. Müge Cengizkan

Mimarlar Odası Genel Merkezi’nin kurumsallaşan / gelenekselleşen, dönem içinde çalışma programına alıp özellikle çevresinde gündem yaratmaya yönelik düşünce ve eylem planladığı etkinlikler bulunmakta. Bu etkinliklerin en önemlilerinden biri, Mimarlık ve Eğitim Kurultayları. Kurultayın beşincisi İstanbul’da toplandı. Kurultayda gündeme getirilen, mimarlık ve eğitiminde “kalite / yetki ve sorumluluk” konusunda dönemin öncelikli tartışma konuları, uluslararası tartışmalar, kurultay sonrası değerlendirmeler ve öneriler, bu sayının dosyası kapsamında yer alıyor.

Mimarlar Odası’nın önümüzdeki birkaç ay içerisinde gerçekleştireceği önemli üç etkinlik daha bulunuyor:

Ocak 2010’da XI. Dönem Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri içindeki Seyfi Arkan Anma Programı kapsamında düzenlenecek Seyfi Arkan: Mimarlık-Değişim-Özerklik Sempozyumu ve mimarın tüm işlerini içeren bir sergi. Şubat 2010’da ilki gerçekleştirilecek ve alandaki önemli bir eksikliği giderecek olan 1. Ulusal Mimari Koruma Proje ve Uygulamaları Sempozyumu. Son olarak Türkiye’nin mimarlık ödülleri programı Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri’nin XII. dönemi.

Her üç etkinlik de ortak bir paydada buluşuyorlar: Alandaki üretim ve belgeleri biraraya getirmek, yeni tartışmalar açmak, varolan eleştirel tutumları yapıcı kanallara aktarmak ve kendi alanlarındaki bütün oluşumları sergilemek.

Arkan Anma Programı, mimarın yayımlanmış/yayımlanmamış tüm proje, yapı ve imar planlarının arşiv belgeleri ve güncel fotoğraflarıyla derlenerek katalogunun çıkarılmasını hedefledi; neredeyse bir arkeolojik kazı olarak yürütülen araştırmanın ürünleri sergide yer alacak. Sempozyum ile de Türkiye modern mimarlığı ve Arkan üzerine sözü ve çalışmaları olan kişilerin araştırma ve değerlendirmeleri biraraya getirilecek. Bu iki alandaki üretimler ise bir SEYFİ ARKAN kitabında derlenecek.

1. Ulusal Mimari Koruma Proje ve Uygulamaları Sempozyumu, kültürel mirasın yeniden kullanımına yönelik proje ve uygulamaların kamuoyu tarafından tartışılmasına ve değerlendirilmesine olanak sağlayacak bir zemini kurguluyor.

XII. / 2010 Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri’ne ilişkin kapsamlı bilgilendirme ise, derginin bu sayısı ile birlikte dağıtılan broşürde yer alıyor.

Farklı ilgi alanlarına seslenen etkinliklerde rol almak, katılımcı ve dinleyicisi olarak birkaçına katılmak isteyeceğinizden eminiz.

Bu icerik 2730 defa görüntülenmiştir.