357
OCAK-ŞUBAT 2011
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

  • 2010’un Ardından
    Deniz İncedayı, Prof. Dr., MSGSÜ Mimarlık Bölümü; Mimarlar Odası İstanbul BK Şubesi Başkanı

YAYINLARKÜNYE
MİMARLIK DÜNYASINDAN

Hamburg, Avrupa 2011 Çevre Başkenti İlan Edildi

Üzerinde “Hamburg başkent oluyor” sloganı bulunan bir afiş, bugünlerde Almanya’nın çeşitli kentlerinde, kentin önemli noktalarında yer alıyor. Afişin asılma nedeni, Hamburg’un Avrupa 2011 Çevre Başkenti olarak onurlandırılması. Hamburg’un Çevre Senatörü Anja Hajduk’un Çevre Başkenti Programı’nın tanıtımında şöyle diyor: “Bu afiş esprili bir selam: Çevre Başkenti’nden Federal Başkent’e. (...) 2011 yılında Almanya ve Avrupa’da çevre koruma alanında önemli atılımlar yapma şansımız var. 2011’de sadece iyi bir örnek oluşturmaya devam etmenin yanı sıra, Hamburg sınırlarının ötesindeki insanları bize katılmak üzere davet etmek istiyoruz."
Avrupa Komisyonu bu unvan ile Avrupa’da çevre koruma konusunda örnek teşkil eden kentleri onurlandırıyor. Hamburg aralarında Kopenhag, Amsterdam ve Oslo’nun da bulunduğu toplam 35 rakip kenti geride bırakarak ödüle layık görüldü. AB Komisyonu Jürisi’ni ikna eden noktalar, Hamburg’un sunduğu toplu taşıma olanakları ve atık su idaresi alanında çevre koruma adına edinilen başarılar ve ayrıca kentin hedefleri de belirleyici oldu.

Hamburg 2020 yılına dek karbondioksit salınımı oranlarını 1990 yılının değerlerinden % 40 daha düşük bir seviyeye, 2050 yılında ise % 80 daha düşük bir seviyeye indirmeyi hedefliyor. Diğer tedbirler ise, toplu taşıma yollarının inşası, Liman Kenti’nin inşası, Autobahn 7’nin üstünün kısmen kaplanması, 2013 Uluslararası Yapı Sergisi gibi büyük ölçekli kentsel gelişim projeleri ve 2013 Uluslararası “Gartenschau” hazırlıkları kapsamında planlanan yeni kent parkı için yapılan çalışmalardır.Bir liman kenti olarak Hamburg’da, ekoloji ve ekonominin birbirini dışlamadığını göstermek amaçlanıyor. Arka planda kentin, gelecekte Alman ve Avrupa kentleri için örnek oluşturacak nitelikte çözümler üzerine yapılacak çalışmalar adına üretilen söylemi teşvik edeceği düşünülüyor. Bu amaçla bir dizi etkinliğin gerçekleştirilmesi planlanıyor. Bunlardan biri 1. Uluslararası Çevre Hukuku Konferansı’nı düzenlemek. Bu konferans çerçevesinde denizcilikte çevre korumanın yasal zeminini hazırlamak hedefleniyor. Diğer etkinliklerden bazıları ise, sürdürülebilir tüketime özendiren “goodgoods” Fuarı ya da “Green Port” Kongresi’dir. Bu konferansın liman ekonomisinin sürdürülebilir gelişimine ivme kazandırılması amacı ile çevre koruma ve liman konusunda uluslararası uzmanları biraraya getirmesi hedefleniyor. Geniş çaplı bir açılış organizasyonu, 200’ün üzerinde etkinlik ve kentte yapılacak 80 çevre gezisinin Hamburg halkını ve dışarıdan gelen ziyaretçileri çevre başkenti konusunda heyecanlandırması amaçlanıyor.


Ayrıca Hamburg sınırlarının ötesindeki insanlara da çevre başkenti heyecanının ve onun ilettiği mesajların ulaştırılması isteniyor. Bu amaçla 2011 yılının bahar aylarında “Fikirler Treni” 18 Avrupa kentini dolaşacak; bu kentlerden bazıları Barselona, Varşova, Amsterdam, Paris, Viyana ve ayrıca 2013 yılının çevre başkenti Nantes. Raylar üzerindeki interaktif sergide, Liman Kenti ve hafif raylı sistemlerin inşası gibi örnek projeleri yer alacak. Fikirler Treni Nisan ayında Hamburg’dan yola çıkıyor. (Kaynak: Umwelt)

Bu icerik 1244 defa görüntülenmiştir.