357
OCAK-ŞUBAT 2011
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

  • 2010’un Ardından
    Deniz İncedayı, Prof. Dr., MSGSÜ Mimarlık Bölümü; Mimarlar Odası İstanbul BK Şubesi Başkanı

YAYINLAR



KÜNYE
Yarışma Değerlendirme

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Hizmet Binası Mimari Proje Yarışması Kolokyum Notları

Derleyen: Zeynep Uysal
Y.Mimar, Mimarlar Odası Yarışmalar Komitesi Yürütücüsü

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen yarışmanın kolokyumu ve ödül töreni 17 Eylül 2010’da gerçekleştirildi. 113 projenin değerlendirmeye alındığı yarışmada, bir hafta boyunca çalışan jüri, yaptığı değerlendirme sonucunda 3 projeyi ödüle, 5 projeyi mansiyona, 5 projeyi satınalma ödülüne değer gördü.

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Büyük, açış konuşmasında, binanın bir sorumluluk olduğunu ve en iyi şekilde gerçekleştirmek istedikleri için ulusal bir yarışma açmayı tercih ettiklerini belirtti. Ardından kolokyum yöneticisi Ercan Çoban, asli jüri üyeleri Nesrin Yatman (Jüri Başkanı), Bozkurt Gürsoytrak, Bilal Yakut, Ebabekir Özmert, Levent Darı ve yedek jüri üyeleri Gül Köksal ve Şükrü Erdem’i sahneye davet etti. Ercan Çoban ve Nesrin Yatman’ın kısa giriş konuşmalarının ardından sorulara geçildi.

Satınalma ödülü kazanan proje ekibinden Umut Özdemir’in, birincilik ödülü alan projenin kat sayısı bakımından şartnamede verilen imar durumuna aykırı olmasına dikkat çektiği sorusuna jüri üyesi Bilal Yakut, şartnamede yapı kararlarının yönetmelik çerçevesinde yarışmacıya bırakılacağının söylendiğini belirtti. Bunun bir konsept projesi olduğunu ve uygulamaya dönüştürülürken de konsepte uygun kalmakla birlikte, imara uygun hale getirileceğini belirtti. Değerlendirmenin de sadece imar kurallarına göre yapılamayacağını ve ayrıca projenin kat sayısının da imarda belirtilen üç kat sınırına aykırı olmadığını, sadece ara kat yapıldığını ve bunun da dördüncü kat olmadığı için kurallara aykırı olmadığını belirtti.

Diğer bir soru satınalma ödülü kazanan proje ekibinden İrfan Dursun’dan geldi. Birinci ekibi tebrik eden Dursun, birinci seçilen projenin imara aykırı olduğu eleştirisinden devam ederek, arazinin inşaat alanı incelendiğinde tasarlarken kısıtlı alan kullanmak zorunda kaldıklarını, bu nedenle kat sayısı konusunun önemli olduğu vurguladı. Kendilerinin Düzce Belediyesi’ni arayarak asma kat yapılamayacağını öğrendiklerini de söyleyen Dursun, birinci projeyi kendilerinin de çok beğendiğini ama iyi olmasının nedeninin kat sayısı nedeniyle rahat çözmüş olmasından kaynaklanabileceğini ifade etti. Ayrıca bu projenin rant konusunda ne gibi sonuçlar doğuracağını da merak ettiğini, çünkü yerelde kat artırımı için zaten yoğun bir talep olduğunu dile getirdi. Ama tüm bunlara rağmen bu projenin sonuca ulaşmasının Düzce’nin iyiliği için gerekli olduğunu düşündüğünü ifade etti.

Nesrin Yatman daha net bir cevap vermeleri konusundaki eleştiriye, jürinin yarışmacıyı yönlendirmemek ve bir fikir beyan etmemek adına geri durup, özellikle üstü kapalı cevaplar verdiğini belirtti. Yatman, rant konusu ile ilgili olarak ise, jürinin yereldeki rant durumlarını bilemeyeceğini, bilmesinin de gerekli olmadığın, ayrıca bunun bir kamu binası olduğu için rantla ilgisi olamayacağını da ekledi. Seçilen projenin temelde bir konsept projesi olduğu ve uygulanmadan önce de imara uygun hale getirileceğini belirtti. Bilal Yakut, her yarışmanın böyle tartışmalara konu olabileceğini ama yarışmaların ülkenin kültürel zenginliğine katkısı olması gerektiğini, yarışmacılara hakkaniyetli bir şekilde hazırlanmış bir şartname sunmaya çalıştıklarını ifade etti.

Son sözü alan birincilik ödülü alan proje ekibinden Bülent Çetin, projelerinin samimi, yalın bir dile sahip, fırsatçılık yapmayan bir proje olduğunu; tasarımında iç mekânı zengin tutmaya çalıştıklarını ve yereldeki meslektaşlarının imar kurallarıyla ilgili eleştirileri dışında projeyi beğenmelerinin kendilerine gurur verdiğini belirtti. Mimarların kötü bina yapmalarına sebep oluyorlarsa, imar kurallarının da sorgulanması ve değiştirilmesi gerektiğini söyleyen Çetin, uygulamada oluşmuş değişiklikleri birlikte izlemek adına yarışmanın kolokyumunu binanın bitmiş hali içinde sonlandırmayı dilediğini sözlerine ekledi.

Derleyen: Zeynep Uysal

Y.Mimar, Mimarlar Odası Yarışmalar Komitesi Yürütücüsü

Resimler

1. Jüri: (soldan sağa) Ebabekir Özmert, Bilal Yakut, Bozkurt Gürsoytrak, Ercan Çoban, Nesrin Yatman, Gül Koksal Kargın, Levent Darı.

2. Birinci gelen ekip Bülent Çetin, Hakan Özbek ve Köksal Aksoy, ödüllerini Düzce TSO Başkanı Metin Büyük'ten aldı.

3. Yarışma projeleri, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Salonu’nda sergilendi.

Bu icerik 3832 defa görüntülenmiştir.