357
OCAK-ŞUBAT 2011
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

  • 2010’un Ardından
    Deniz İncedayı, Prof. Dr., MSGSÜ Mimarlık Bölümü; Mimarlar Odası İstanbul BK Şubesi Başkanı

YAYINLARKÜNYE
DOSYA: AVRUPA KÜLTÜR BAŞKENTİ OLARAK İSTANBUL

Avrupa Kültür Başkenti Olarak İstanbul

MİMARLIK’ın 2010 yılı son sayısını, İstanbul’un 2010’u UNESCO’nun Tarihî Miras Listesi’nden düşürülme tehdidi ile bitirmesi ve artık bu şehrin bir Çevre Düzeni Planı’na sahip olmasını gözönüne alarak “Küreselleşme Sürecinde İstanbul” teması ile özel bir İSTANBUL sayısı olarak yayımlamıştık.  

2011 yılının ilk sayısında ise, geçen yılın İstanbul’un Avrupa Kültür Başkenti (AKB) olması nedeniyle, bir durum değerlendirmesi yapmak istedik: Kültür başkenti olarak 2010’da nasıl bir İstanbul karşımıza çıktı? Nasıl bir İstanbul portresi çizildi? İstanbul’u gündeme taşıyan önemli bulduğunuz projeler, etkinlikler, sergiler, hangileri oldu? Nasıl bir hareketlilik yaşandı? Kültür endüstrileri çerçevesinde İstanbul’da AKB projeleri olarak kentsel ve mimari müdahaleler yerinde ve nitelikli miydi? Ve geriye kente ne kaldı? Kentin kazanımları neler oldu? Avrupa Kültür Başkentliği nasıl yaşanabilir, nasıl farklı değerlendirilebilirdi?

Sayımızın yazarları, Zeynep Ahunbay, Cafer Bozkurt, Ali Cengizkan, Ali Derya Dostoğlu, Neslihan Türkün Dostoğlu, İsmail Ertürk, Pınar Gökbayrak, Tülin Görgülü, Deniz İncedayı, Pınar Öktem, Pelin Pınar Özden, Heval Zeliha Yüksel, özellikle “Avrupa Kültür Başkenti” olma durumunu sorguladıkları yazılarında, kazanımlara ve kaçırılan fırsatlara değiniyorlar. (N. Müge Cengizkan)

Bu icerik 4101 defa görüntülenmiştir.