357
OCAK-ŞUBAT 2011
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

  • 2010’un Ardından
    Deniz İncedayı, Prof. Dr., MSGSÜ Mimarlık Bölümü; Mimarlar Odası İstanbul BK Şubesi Başkanı

YAYINLARKÜNYE
MİMARLIK DÜNYASINDAN

İstanbul ve 13 Kardeş Kenti “İstanbul’un Şehirleri” Belgeselinde

İstanbul 2010 AKB kapsamında Genar Araştırma Şirketi tarafından gerçekleştirilen “İstanbul’un Şehirleri” adlı belgeselin çekimleri iki farklı ekiple hem Balkanlar ve Kuzey Karadeniz’de hem de Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da gerçekleştirildi. Proje, İstanbul’un kendi bölgesinde değer üreten, medeniyet inşa eden 13 kardeş şehriyle geçmişten günümüze ilişkilerinin, karşılıklı etkileşimlerinin yanı sıra mimari eserler, kültür-sanat, yemek kültürü, ünlü kişiler gibi konulardaki bağlarını konu ediniyor.

Yapımcılığını Mustafa Şen ve İhsan Aktaş’ın yaptığı projenin danışmanlığını Haluk Şahin, Necdet Sakaoğlu, İlber Ortaylı, Mehmet Genç ve Saadettin Öktem üstleniyor. Yıl sonunda gösterime giren 18 bölümlük belgeselde tarih boyunca İstanbul’a yakın olan Bahçesaray, Kahire, Köstence, Beyrut, Filibe, Prizren, Saraybosna, Selanik, Şam, Trablusgarp, Üsküp, San’a ve Mekke-Medine şehirleri yer alıyor. Belgeselin hazırlık aşamasında 1100 kitap, 15 ansiklopedi, 150 makale, 27 tez, 30 çeşit süreli yayın, 30 belgesel, yaklaşık 20 ses kaydı incelendi. Belgesel için oluşturulan 13 kişilik bir akademik grup yaptıkları inceleme ve araştırmalar neticesinde senaryo öncesi 543 sayfalık bir belgesel metni ortaya çıkararak belgeselin bilimsel alt yapısını oluşturdu.

Film tadında hazırlanan belgeselin canlandırma çekimlerinde usta oyuncu Çetin Tekindor başroldeydi. Toplam 18 bölümden oluşan belgeselin 13 bölümü yurt dışında çekildi. İzleyiciye film tadında, seyir keyfi yüksek bir çalışma sunmak istediklerini söyleyen yönetmen Aybars Bora Kahyaoğlu, canlandırma çekimlerinde oyuncu Tekindor’un rol almasının projeye değer kattığını ifade etti. 23 Aralık’ta gala gösterimi yapılan İstanbul’un Şehirleri Belgeseli aynı zamanda İstanbul 2010 AKB Ajansı Sinema Belgesel Animasyon projelerinin final galası olma özelliğini taşıyor.

Bu icerik 1699 defa görüntülenmiştir.